Tüm haberler
HABERLER

DEPRESYON GEZİP DOLAŞMAKLA GEÇMEZ

Kronikleşme ve yineleme oranı yüksek olan hastalık için uzmanlar, Erken tedavi önemli' diyor.


Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl 100 milyon kişinin depresyon hastalığına yakalanıyor.Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Duygudurum Bozuklukları Bilimsel Çalışma Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Ömer Aydemir, depresyonun kişinin üzüntü ve stresinden çok öte bir durumu ifade ettiğini söyledi.

Depresyonun üzüntüyle başlamasına karşın, hayatın her alanına yayıldığını belirten Aydemir, şöyle konuştu: ''Depresyon gezip dolaşmakla, sohbet etmekle geçmeyen, süreklilik arz eden bir hastalıktır. Her 10 erkekten 3'ü, her 4 kadından 1'i depresyon hastalığıyla karşı karşıya. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, her yıl 100 milyon kişi depresyon hastalığına yakalanıyor. 30-44 yaşları arasında görülmeye başlayan depresyon, 45-65 yaş aralarında daha sık görülmeye başlar. Depresyon hastalarında, ilgi ve istek yitimi, uyku değişikliği, iştah ve kilo değişimi, yorgunluk, bitkinlik gibi birçok belirtileri görülür. Dikkat eksikliği, unutkanlık ve birçok duygunun körelmesine sebep olabilir.

Depresyon hastaları arasında intihar vakaları çok sık görülür. Depresyon pek çok organın çalışmasına engel olduğu için ağrılara ve bitkinliğe neden oluyor. Kadınlar risk grubunda yer alıyor. Boşanmış, sosyal desteği olmayan, yalnız yaşayan kadınlar önemli bir risk grubunu teşkil ediyor. Geniş ailelerde daha az görülmesine karşın depresyonun şiddeti bu aile bireylerinde daha şiddetli bir halde ortaya çıkabiliyor.'

İLAÇ TEDAVİSİ NE KADAR ETKİLİ?
Depresyonun kronikleşme ve yineleme oranının yüksek olduğunu belirten Aydemir, ''Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, her yıl 100 milyon kişi bu hastalığa yakalanıyor. Tedavisinde, ilaç, psikoterapi, destekleyici yaklaşım ve hastalık hakkında bilgilendirme gibi yollar kullanılıyor. Anti-depresanlar hakkında çıkan spekülasyonlar önemli değil, hasta hekiminin tavsiyelerine uymalı. Fakat bu ilaçların orta ve hafif dereceli depresyonlara iyi gelmediği tespiti doğrudur'' dedi.

Mucize bitkiler depresyona karşı
Modern hayatın etkisi ile oluşan stres gencinden yaşlısına kadar herkesi etkisi altına alıyor. Şifalı bitkiler biyolojik olarak hastalıklara karşı vücudun savunma gücünü arttırırken, strese karşı da faydalı oluyor. Kişi ruhsal veya fiziksel anlamda yaklaşan bir tehlike algıladığında strese girer. Bunun vücuttaki oluşumuna salgılanan hormonlar sebep olur. Sürekli stres altında olmak depresyona sebep olabilir. Depresyonun etkilerini dikkatli şifalı bitkilerle önlemek veya en azından etkilerini azaltmak mümkündür.
 
İşte depresyona iyi gelen şifalı bitkiler;

Meyanköklü          
Meyan Köklü Çay: Psikolojik durumu dengelemede etkili olmakla birlikte; böbrek , beyin , karaciğer , salgı bezlerine oldukça olumlu bir etkiye sahiptir. Depresyon, uykusuzluk, stres ve ajitasyon durumlarını düzelterek eski sağlıklı halini geri kazandırır.
Kullanımı: Sabahları bir bardak ılık suya bir adet süzen poşet katılır. 10 saat demlenip akşam içilmelidir.

St.Johns's Wort
Vücuda kuvvet kazandırarak daha zinde olmanızı sağlar. Sağlığınız için vücuda gerekli takviyeleri yapar. Ayrıca strese iyi gelir.
Kullanımı: Sabah ve akşamları birer adet kullanılır.

Ru-Sheim
Bir ton buğdaydan yaklaşık bir kilogram elde edilir. Ru-Sheım doğal vitamin kaynağı, Allah'ın bizlere bahşettiği bir mucizedir. Aynı zamanda bağırsakları çalıştırıp düzenleyen bir etkiye sahiptir. Lifli olması sebebiyle de bu ürün uygun bir şekilde kullanılacağı zaman hem kilo alma, hem de kilo vermenizde yardımcı olacak özel bir üründür.
Kullanımı: Günde birer kez 1 tatlı kaşığı yenilir. Kesinlikle Ru-Sheım'i çorbanıza ya da yoğurda karıştırmadan tüketmeye özen gösterin.

Silica
Silisyum, bir binanın ayakta durması için çimento ne anlama geliyorsa vücudumuz içinde silisyum o anlama gelmektedir. Silica,vücutta ki silisyum eksikliğine, vücut ağrılarının iltihapların giderilmesinde sizlere yardımcı olacak bir üründür.
Kullanımı: Kaynayan 1 litre suya  1 yemek kaşığı koyup 5 dakika kadar kaynatın. Kaynattığınız temiz suyun 1 çay bardağını için. Kalan suda ise ayaklarınızı on beş dakika bekletin. Veya duş aldığınız banyo suyuna ilave edebilirsiniz.

Sepetinizde ürün bulunmuyor
Sepet detayları

Ad Soyad


TelefonTüm fırsat ürünleri

Tüm yeni ürünlermastercard visa

Tüm hakları şirketimiz adına saklı olup yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Ziyaretiniz için teşekkür ederiz.